Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Nasze przedszkole w tym roku otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa na zakup książek oraz realizacji działań promujących czytelnictwo, w ramach Narodowego programu Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Z pozyskanych środków zakupiliśmy nowe książki i bajki do teatrzyków papierowych Kamiszibai oraz nagrody książkowe dla uczestników miejskiego konkursu plastycznego “Postać z mojej ulubionej bajki”.

Działania na rzecz rozwoju czytelnictwa:

1. Akcja Cała Polska czyta dzieciom – udział w kampanii społecznej, której celem jest systematyczne czytanie dzieciom bajek, wierszy, opowiadań przez nauczycieli i zaproszonych gości.

  • W dniach 25 – 26.04.2023r. dzieci z grup Tęczowe, Troskliwe, Białe, Niebieskie i Czerwone Misie miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu w ramach akcji “Bajeczni Adwokaci” organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką we współpracy z Okręgową Radą Adwokacką w Katowicach.
    Akcja miała cel edukacyjny – upowszechnianie wiedzy o zawodzie adwokata – oraz propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Spotkanie z dziećmi prowadziła adwokat Paulina Pogoda-Cisło, członek Izby Adwokackiej w Katowicach, na co dzień prowadząca praktykę zawodową w Gliwicach. Bardzo dziękujemy za obecność i poświęcony czas
    .

2. Śląskie czytanie – czytanie utworów w gwarze śląskiej.

3. Świąteczna zbiórka książek dla dzieci i dorosłych, którzy Święta Bożego Narodzenia spędzą w szpitalachudział w akcji charytatywnej dla fundacji onkologicznej “Rakiety”.

4. Popołudniowe spotkania z bajką (wykorzystanie papierowego teatrzyku Kamiszibai).

5. Książki na weekend – akcja pożyczania dzieciom do domu książek z przedszkolnej biblioteczki.

6. Zajęcia żywego słowa – warsztaty. 

7. Kąciki z książkami w sali.

8. Spotkania z autorami książek dla dzieci.

Dnia 13.05.22 gościliśmy w naszym przedszkolu Elizę Piotrowską – autorkę i ilustratorkę kilkunastu książek dla dzieci, znaną naszym przedszkolakom z serii opowiadań “Tupcio Chrupcio”. Pisarka opowiadała o tłumaczonych przez siebie książeczkach i opowiadała także jak wygląda życie w Brazylii, w której na co dzień mieszka.
Owocem spotkania z autorką było duże zainteresowanie dzieci nowymi książkami i chęcią odkrywania kolejnych przygód ich bohaterów.

9. Konkurs czytelniczo-plastyczny – zorganizowanie konkursu dla zabrzańskich przedszkoli pt. “Postać z mojej ulubionej bajki”.